Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

34

WordPress’te Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde kurmak ve kurmak istiyor musunuz?

Yoast SEO, piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentilerinden biridir ve web sitenizi optimize etmek için kapsamlı bir dizi özellik sunar.

Ancak, birçok yeni başlayan SEO diline aşina değildir ve hangi eklenti seçeneklerini açmaları gerektiğine karar vermekte zorlanırlar.

Bu kılavuzda, WordPress’te kurulan eksiksiz Yoast SEO eklentisinde size yol göstereceğiz ve web sitenize bir SEO desteği vereceğiz.

Özellikleri

Yoast SEO, birçok yerleşik araç ve özelliğe sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir. İşte bu özelliklerden bazılarına hızlı bir genel bakış.

 • Gönderinin SEO başlığını ve meta açıklamasını gönderi bazında değiştirin.
 • Taksonomiler için başlık ve meta açıklama desteği (örn. kategori ve etiketler ).
 • Google arama sonucu snippet önizlemeleri.
 • Anahtar kelime testine odaklanın.
 • Meta Robotlar yapılandırması:
  • Kolayca noodp, noydir meta etiketleri ekleyin.
  • Kolayca noindex veya nofollow sayfalar, sınıflandırmalar veya tüm arşivler.
 • Taksonomi arşivlerine, tek gönderilere ve sayfalara ve ön sayfaya kurallı ekleme, geliştirilmiş kurallı destek.
 • RSS altbilgi / üstbilgi yapılandırması.
 • Google Özel Arama’ya izin verirken, kalıcı bağlantı temizliği.
 • Yapılandırılabilir kırıntı başlıkları ile ekmek kırıntıları desteği.
 • Şunları içeren XML Site Haritaları:
  • Görüntüler
  • Posta türlerinin ve sınıflandırmaların yapılandırılabilir şekilde kaldırılması
  • Noindex’li sayfalar veya gönderiler XML site haritasında gösterilmez (ancak isterseniz onları da gösterebilir).
 • XML Haber Site Haritaları
 • .htaccess ve robots.txt düzenleyicisi
 • Google Arama Konsolu, Yahoo Site Gezgini ve Bing Web Yöneticisi Araçlarını doğrulama yeteneği
 • Platinum SEO Pack ve All in One SEO eklentileri için temel içe aktarma işlevi. ( Genesis alt temaları gibi temalardan işlevsellik aktarmak için SEO Veri Taşıyıcısını da kullanabilirsiniz ).

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

Öncelikle yapmanız gereken Yoast SEO eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın .

Aktivasyon üzerine, WordPress yönetici çubuğunda, üzerinde Yoast SEO logosu bulunan SEO etiketli yeni bir menü öğesi göreceksiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Eklentiyi kurduğunuza ve etkinleştirdiğinize göre, şimdi bu güçlü eklentinin nasıl düzgün bir şekilde kurulacağına bir göz atalım.

Yoast tarafından WordPress SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

Seçtiğimiz ayarların tavsiye ettiğimiz ayarlar olduğunu unutmamalısınız. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdir yetkisi olabilir, bu nedenle ileri düzey kullanıcılar hoşlanmadıkları her şeyi görmezden gelebilirler.

Yeni başlayan biriyseniz ve bizim yaptığımız gibi Yoast’ın WordPress SEO eklentisini kullanmak istiyorsanız, lütfen adımları dikkatlice takip edin.

Adım 1. SEO Verilerinizi İçe Aktarın

Yoast SEO’yu yeni bir WordPress web sitesinde veya blogunda kuruyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

Mevcut bir web sitesine yükleyen diğer kullanıcılar, WordPress için All in One SEO gibi SEO için başka bir WordPress eklentisi veya SEO verilerinizle ilgilenen Genesis gibi bir tema çerçevesi kullanıyor olabilir .

Bu eklentiyi başarılı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, diğerini devre dışı bırakmadan önce önceki tüm verilerinizin bu eklentiye aktarıldığından emin olmanız gerekir.

Bunu başarmak için SEO Data Transporter eklentisini kullanmanızı öneririz . SEO verilerinizi popüler SEO eklentileri arasında kolayca taşımanıza olanak tanır.

Adım 2. Genel Ayarlar

SEO simgesine tıklamak sizi eklentinin ayarlar sayfasına götürür. ‘Genel’ sekmesine geçin ve yapılandırma sihirbazını açmak için bir düğme göreceksiniz. Bu sihirbazı görmezden gelmenizi istiyoruz çünkü sizi her seçenekte adım adım anlatacağız.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Adım 3. Özellikler

Yoast SEO birçok özellik ile birlikte gelir. Bu sayfa, bu özellikleri kolayca açıp kapatmanıza olanak tanır. Varsayılan olarak, bu sayfadaki tüm seçenekler açıktır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bazıları hakkında daha sonra bu makaleden bahsedeceğiz. Şimdilik, her bir öğeye ve ne işe yaradığına hızlıca bir göz atalım.

 • SEO analizi : İçeriğiniz için SEO puanını ve analizini gösterir.
 • Okunabilirlik analizi : İçeriğinizin okunabilirlik analizini ve puanını gösterir.
 • Köşe taşı içeriği : Bu özellik, köşe taşı içeriğini işaretlemenizi ve filtrelemenizi sağlar. Bunlar en önemli sütun makaleleriniz.
 • Metin bağlantı sayacı : Bu özellik, makaleye ve makaleye giden ve gelen dahili metin bağlantılarının sayısını gösterir.
 • XML site haritaları : Web siteniz için XML site haritaları oluşturur.
 • Yönetici çubuğu menüsü : WordPress yönetici araç çubuğunda Yoast SEO menüsünü gösterir.
 • Güvenlik: yazarlar için gelişmiş ayar yok : Güvenliği artırmak için gelişmiş SEO ayarlarını yazarlardan gizler.
 • Kullanım takibi : Eklenti yazarının bazı kullanım verilerini izlemesine izin verir. Varsayılan olarak kapalıdır.
 • REST API: Head endpoint : Bu Yoast SEO REST API bitiş noktası, sizin veya bir başkasının belirli WordPress gönderisi veya sayfası için SEO verilerini almasına olanak tanır. Başsız bir WordPress sitesi oluşturmuyorsanız bu özelliği kapatmanızı öneririz.
 • Gelişmiş Slack paylaşımı : Bu özellik, Slack’te paylaşıldığında makalenin snippet’ine bir yazar imzası ve okuma süresi tahmini ekler.

Ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Adım 4. Entegrasyonlar

Yoast SEO, SEMRush ve Ryte platformları için yerleşik entegrasyon sunar.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

SEMRush , piyasadaki en iyi SEO araçlarından biridir. Bu entegrasyon, odak anahtar kelimenizle eşleşen ilgili anahtar kelimeleri bulmanıza ve ardından içeriğinizi buna göre geliştirmenize yardımcı olur.

Ryte, web sitenizi dizine eklenebilirlik açısından kontrol eden ve arama motorları tarafından dizine eklenemediğinde Site Sağlığı raporunda sizi uyaran çevrimiçi bir araçtır .

Her ikisini de açık bırakmanızı öneririz.

Adım 5. Web Yöneticisi Araçları

Popüler arama motorları, site sahiplerinin sitelerini web yöneticisinin araçları alanını kullanarak eklemelerine olanak tanır.

Yoast SEO, web sitenizi tüm en iyi arama motorlarıyla doğrulamayı kolaylaştırır. Bunu yapmak için her arama motoru için web yöneticisi araçları programına kaydolmanız gerekir.

Bundan sonra, web sitesinin sahibi olduğunuzu doğrulamak için bir meta etiket eklemeniz istenecektir. Arama motorlarından aldığınız meta kodu ilgili alanlara eklemeniz yeterlidir.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Adım 6. Arama Görünümü

Yoast SEO ayarlarındaki Arama Görünümü, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol eder. Bu, ana sayfanız, tek makaleler, arşivler ve sınıflandırmalar için çeşitli seçenekler içerir.

Her birinin üzerinden size yol göstereceğiz. Önce genel ayarlardan başlayalım,

1. Genel

Burada başlıklar arasında ayırıcı kullanmak istediğiniz sembolü seçebilirsiniz. Varsayılan seçenek bir tiredir, hangi sembolü seçeceğinizden emin değilseniz kullanabilirsiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bu sayfada, web sitenizin ana sayfası için SEO başlığını ve meta açıklamasını da seçebilirsiniz .

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Not: Statik bir ana sayfa kullanıyorsanız, sayfayı ayrı ayrı düzenleyerek ana sayfa başlığını ve açıklamasını ayarlayabilirsiniz.

Bundan sonra, web siteniz için bilgi grafiği ve şema seçeneklerini bulacaksınız . Web sitenizin bir kuruluşu mu yoksa bir kişiyi mi temsil ettiğini seçebilirsiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ayrıca kişi için bir profil resmi veya bir işletme için bir web sitesi logosu da yükleyebilirsiniz .

2. İçerik Türleri

Yazdığınız her yazı veya sayfa için bir SEO başlığı ve açıklaması seçebilirsiniz. Yoast SEO, onlar için kullanmak üzere otomatik bir şablon oluşturmanıza da olanak tanır.

Bunları manuel olarak eklemeyi unutmanız durumunda, bu seçenekler Yoast SEO’nun bu seçenekleri otomatik olarak doldurmak için varsayılan ayarları kullanmasına izin verecektir.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Arama görünümünü ve her içerik türü için SEO meta kutusunun gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayabileceksiniz. Varsayılan seçenekler tüm web siteleri için çalışır.

Bundan sonra, SEO başlık şablonu ve varsayılan bir meta açıklama ayarlayabilirsiniz.

Ancak, yalnızca SEO başlığını değiştirmenizi ve meta açıklama alanını boş bırakmanızı öneririz. Bu, Yoast SEO’nun makalenizin ilk birkaç satırından dinamik olarak bir açıklama oluşturmasını sağlar.

3. Medya

Varsayılan olarak WordPress, gönderilerinize ve sayfalarınıza eklediğiniz her resim veya medya için yeni bir sayfa oluşturur. Bu sayfa yalnızca ek ortamını görüntüler.

Bu ek sayfalar, arama motorlarına bir bağlam sağlamak için önemli bir metne sahip değildir. Bu tür sayfalar, arama motorları tarafından düşük kaliteli içerik olarak kabul edilir ve olumsuz bir SEO etkisine sahiptir.

Yoast SEO, kullanıcıları ek sayfası yerine ek dosyasına yönlendirerek bunu düzeltmenize yardımcı olur. Bu seçenek varsayılan olarak ‘Evet’ olarak ayarlanmıştır ve değiştirmenize gerek yoktur.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

4. Taksonomiler

Taksonomiler sekmesinde, kategoriler, etiketler, özel taksonomiler ve gönderi formatı arşivleri için başlıkları ve metaları yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan şablon değişkenleri çoğu site için çalışmalıdır. Açıklamalara gelince, lütfen Yoast SEO’nun kategorilerinizden ve etiketlerinizden açıklamaları aldığını unutmayın.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

5. Arşivler

Arşivler sekmesi, web sitenizdeki çeşitli arşiv sayfaları için arama görünümü seçeneklerini kontrol etmenizi sağlar. Buna yazar, tarih, arama ve 404 sayfa dahildir.

Varsayılan seçenekler çoğu web sitesi için çalışacaktır. Ancak, tek yazarlı bir blog çalıştırıyorsanız, yazar arşiv sayfalarını arama motorlarından devre dışı bırakmanız gerekir.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Tek yazarlı bir blogda, yazar arşiv sayfaları tam olarak tarih arşivi veya blog sayfalarınız gibidir. Bu, SEO sıralamalarınızı etkileyen yinelenen içerik oluşturur.

6. Ekmek kırıntıları

Breadcrumbs, bulunduğunuz sayfaya giden açık bir yol veya iz tanımladığı için dahili bağlantı için mükemmeldir. Bu kırıntılar, sitenize aramada ekstra bir avantaj sağlayarak arama sonuçlarında da görünür.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışmalıdır, ancak bir şeyi değiştirmek istiyorsanız devam edin ve değişikliklerinizi yapın.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

WordPress temanızla görünür hale getirmek için seçeneği ‘Etkin’ olarak ayarladığınızdan emin olun.

Daha sağlam kırıntı özellikleri istiyorsanız, Breadcrumb NavXT eklentisine bir göz atın.

7. RSS

RSS Beslemeleri genellikle içerik kazıyıcıları tarafından web sitenizden içerik kopyalamak için kullanılır. Yoast SEO, RSS beslemenizdeki her gönderi için kendi sitenize bir geri bağlantı eklemenize olanak tanır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bu şekilde, sitelerinden geri bağlantılar alacaksınız ve Google, orijinal kaynak olduğunuzu bilecektir.

Yazar bağlantınızı, Yayın bağlantınızı, blog bağlantınızı ve blog açıklamanızı ekleme seçenekleri vardır. Öyleyse yaratıcı ol. Bu, RSS beslemenize reklam eklemek için de kullanılabilir.

Adım 7. Sosyal

Daha önce de söylediğimiz gibi Yoast SEO, kapsamlı optimizasyon sağlamak için birçok özellikle dolu bir güç merkezidir.

Eklentinin harika bir özelliği, sitenizi Facebook, Twitter, Pinterest ve diğer platformlarla entegre etmesidir.

SEO menüsü altındaki Sosyal bağlantısına tıklamak sizi bu platformları kurmaya götürecektir. Her birini nasıl yapılandıracağınızı size göstereceğiz.

1. Hesaplar

Sosyal ayarlar altındaki ilk sekme, tüm sosyal hesaplarınız içindir. Bu, Yoast SEO’nun Google’a sosyal profilleriniz hakkında bilgi vermesini sağlar. Sitenizin ana sosyal profilleri için URL’leri ve Twitter kullanıcı adını eklemeniz yeterlidir.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

2. Facebook

Facebook sekmesi altında açık grafik meta verileri seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Yoast SEO’nun web sitenizin <head> bölümüne Facebook açık grafik meta verilerini eklemesine olanak tanır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ana sayfanız için kullanmak istediğiniz resmi ayarlayabilirsiniz.

Bu, web sitenizden bir gönderi Facebook’ta paylaşıldığında Facebook’un doğru küçük resmi ve sayfa bilgilerini almasına yardımcı olacaktır .

Bunun altına, ana sayfanız için bir başlık ve açıklama ekleyebilirsiniz. Bu başlık ve açıklama, ana sayfanız Facebook’ta paylaşıldığında kullanılacaktır.

Ayrıca, varsayılan bir küçük resim URL’si sağlayabilirsiniz. Bu resim, küçük resmi veya başka bir resmi olmayan tüm makaleler için kullanılacaktır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

3. Twitter

Twitter’a gelince , sitenizin baş bölümüne Twitter kartları ekleyebilirsiniz .

Ayrıca kullanılacak kart türünü de seçebilirsiniz. Büyük resimli özet kullanmanızı öneririz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

4. Pinterest

Pinterest, tıpkı Facebook gibi Open Graph meta verilerini kullanır. Facebook ayarları altında açık grafik meta veri kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

Bundan sonra, Pinterest tarafından sağlanan site doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir. Sitenizi eklemek ve doğrulamak için Pinterest hesap ayarlarınızı ziyaret etmeniz yeterlidir. Buraya girmeniz gereken bir meta etiket sağlanacaktır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Adım 8. Araçlar

Yoast SEO, bazı gelişmiş görevleri gerçekleştirmenize izin veren bazı yerleşik araçlarla birlikte gelir. Yeni başlayanların çoğunun bu araçları kullanması gerekmeyebilir. Ancak, size her bir aracı ve ne işe yaradığını göstereceğiz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

1. İthalat ve İhracat

Daha önce başka bir WordPress SEO eklentisi veya yerleşik SEO işlevlerine sahip bir tema kullandıysanız, SEO verilerini içe aktarmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Yoast SEO eklentisinin ayarlarını içe ve dışa aktarmak ve bunları farklı bir WordPress sitesinde kullanmak için de kullanabilirsiniz.

2. Dosya düzenleyici

WordPress siteniz büyüdükçe, web sitenizin .htaccess dosyasına veya robots.txt dosyasına bazı kodlar eklemenizi isteyen öğreticilerle sık sık karşılaşabilirsiniz .

Her ikisi de yapılandırma dosyalarıdır ve web sitenizin SEO’su üzerinde büyük etkisi vardır. Yoast SEO, her iki dosyayı da doğrudan WordPress yönetici alanından kolayca düzenlemenize olanak tanır.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

3. Toplu düzenleyici

Yoast SEO’daki toplu düzenleyici aracı, tüm blog gönderileriniz ve sayfalarınız için hızlı bir şekilde SEO başlığı ve açıklaması eklemenize olanak tanır.

Başlıklar sekmesinin altında, o blog yazısı için yeni SEO başlığınızı eklemek için boş bir alan bulacaksınız. Bundan sonra, değişikliklerinizi saklamak için Kaydet bağlantısını tıklayın.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Açıklama eklemek için açıklamalar sekmesine geçmeniz gerekir. Bir kez daha, her blog yazısı veya sayfası için bir açıklama ekleyip kaydedebileceksiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Adım 9. Yönlendirme Yöneticisi (Premium)

Yoast SEO Premium , güçlü bir yönlendirme yöneticisi ekler. Bu, WordPress sitenizde hızlı bir şekilde yönlendirmeler ayarlamanıza olanak tanır.

Yönlendirme yöneticisini kullanarak 404 hatalarını hızla düzeltebilir , kullanıcıları eski bir makaleden yenisine yönlendirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Not: Yönlendirmeler, web sitenizin SEO’sunda önemli bir rol oynar. SEO eklentinizle bağlamamanızı öneririz.

Bunun yerine, yönlendirmelerinizi yönetmek için Yönlendirme gibi özel bir yönlendirme yöneticisi kullanmalısınız . Bu, Yoast SEO’yu kullanmayı bıraksanız bile yönlendirmelerin çalışmaya devam etmesini sağlar.

Adım 10. Yoast SEO ile Gönderilerinizi ve Sayfalarınızı Optimize Edin

Sadece bu eklentiyi kurmak ve kurmak yeterli değildir. Bu eklentinin faydasını gerçekten en üst düzeye çıkarmanız için, ayarları gönderi bazında özelleştirmeniz gerekir.

WordPress’teki her bir gönderiyi/sayfayı optimize ederek faydaları nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinize bir göz atalım.

Herhangi bir gönderiyi veya sayfayı düzenleyin ve gönderi düzenleyicinin altında yeni bir Yoast SEO meta kutusu göreceksiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bir odak anahtar sözcüğü veya anahtar sözcük ekleyerek başlayabilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın bu gönderiyi bulmak için arama motorlarına gireceğini düşündüğünüz ana anahtar kelimedir.

Bundan sonra, Yoast SEO, SEO ve Okunabilirlik analizi için gönderi içeriğinizi kontrol edecektir. Makalenizi daha da geliştirmek için analizi görüntüleyebilirsiniz.

Bazen yazı başlığınız ve SEO başlığınız aynı olmayabilir. Her seferinde, özel bir SEO açıklaması yazmalısınız çünkü alıntı oluşturucu yalnızca en önemli olmayan ilk paragrafı alır.

Profesyonel İpucu: Yoast SEO’daki SEO ve okunabilirlik analizi raporu, içeriğinizi geliştirmede oldukça doğru ve son derece yararlıdır. Ancak bunun için kendinizi öldürmeyin yoksa kullanıcılarınız için daha iyi içerik oluşturmak yerine analizleri izleyerek daha fazla zaman harcarsınız.

Adım 11. SEO için Taksonomileri Optimize Etme (Kategoriler ve Etiketler)

Gönderiniz ve sayfalarınız gibi, kategori, etiket ve yazar arşiv sayfaları için SEO başlığını ve meta açıklamalarını da geçersiz kılabilirsiniz.

Gönderiler »Kategoriler sayfasını ziyaret edin ve herhangi bir kategorinin altındaki düzenle bağlantısını tıklayın. Kategori düzenleme sayfasında, aşağı kaydırdığınızda Yoast SEO meta kutusunu göreceksiniz.

WordPress Hocasi Yoast SEO Eklentisi Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bunu tüm kategorileriniz, etiketleriniz ve özel sınıflandırma arşivleriniz için yapabilirsiniz.

Bu kılavuzun, WordPress web sitenize Yoast SEO eklentisini kurmanıza ve kurmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.