XML Site Haritası nedir? WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

16

XML site haritası nın ne olduğunu ve onu WordPress web sitenize nasıl ekleyeceğinizi merak ediyor musunuz?

Bir XML site haritası, arama motorlarının web sitenizin içeriğinde kolayca gezinmesine yardımcı olur. Onlara tüm içeriğinizin bir listesini makine tarafından okunabilir bir biçimde verir.

Bu yazıda, XML site haritasının ne olduğunu ve WordPress’te nasıl kolayca site haritası oluşturulacağını açıklayacağız.

WordPress Hocasi XML Site Haritası nedir? WordPress'te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

XML Site Haritası nedir?

XML site haritası, tüm web sitenizin içeriğini XML biçiminde listeleyen bir dosyadır, böylece Google gibi arama motorları içeriğinizi kolayca keşfedebilir ve dizine ekleyebilir.

2000’lerin başında, hükümet web sitelerinin ana sayfalarında “Site Haritası” başlıklı bir bağlantı bulunurdu. Bu sayfa genellikle o web sitesindeki tüm sayfaların bir listesini içerir.

Bazı web sitelerinde bugün hala HTML site haritaları bulunurken, site haritalarının genel kullanımı gelişmiştir.

Günümüzde site haritaları HTML yerine XML formatında yayınlanıyor ve hedef kitlesi insanlar değil arama motorları.

Temel olarak, bir XML site haritası, web sitesi sahiplerinin arama motorlarına web sitelerinde bulunan tüm sayfalar hakkında bilgi vermelerinin bir yoludur.

Ayrıca arama motorlarına web sitenizdeki hangi bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve web sitenizi ne sıklıkta güncellediğinizi söyler.

XML site haritaları, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmese de, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına olanak tanır. Bu, daha fazla içerik bulabilecekleri ve onu arama sonuçlarında gösterebilecekleri, böylece daha fazla arama trafiği ve daha iyi SEO sıralamalarıyla sonuçlanabilecekleri anlamına gelir .

Neden bir XML Site Haritasına İhtiyacınız Var?

Site haritaları, arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından son derece önemlidir.

Basitçe bir site haritası ekleme gelmez arama sıralamalarını etkiler. Ancak, sitenizde dizine eklenmemiş bir sayfa varsa, site haritası size o sayfa hakkında arama motorlarının bilgi vermesi için bir yol sağlar.

Site haritaları, bir bloga ilk başladığınızda veya yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda son derece kullanışlıdır çünkü çoğu yeni web sitesinde herhangi bir geri bağlantı yoktur. Bu, arama motorlarının tüm içeriklerini keşfetmesini zorlaştırır.

Bu nedenle Google ve Bing gibi arama motorları, yeni web sitesi sahiplerinin web yöneticisi araçlarında bir site haritası göndermelerine izin verir. Bu, arama motoru botlarının içeriğinizi kolayca keşfetmesini ve dizine eklemesini sağlar (bununla ilgili daha fazla bilgi daha sonra).

Site haritaları, yerleşik popüler web siteleri için de eşit derecede önemlidir. Arama motorlarının içeriğinizi buna göre ziyaret edebilmesi ve dizine ekleyebilmesi için web sitenizin hangi bölümünün daha önemli olduğunu, hangi bölümlerin daha sık güncellendiğini vb. vurgulamanıza olanak tanır.

Bununla birlikte, WordPress’te XML site haritasının nasıl oluşturulacağına bir göz atalım.

Eklenti Olmadan WordPress’te XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

Bu yöntem çok basit ve özellikler açısından sınırlıdır.

Ağustos 2020’ye kadar WordPress’te yerleşik site haritaları yoktu. Ancak WordPress 5.5‘te temel bir XML site haritası özelliği yayınladılar.

Bu, eklenti kullanmadan WordPress’te otomatik olarak bir XML site haritası oluşturmanıza olanak tanır. Alan adınızın sonuna wp-sitemap.xml ekleyebilirsiniz ve WordPress size varsayılan XML site haritasını gösterecektir.

Bu XML site haritası özelliği, herhangi bir yeni WordPress web sitesinin bir XML site haritasının SEO avantajlarını kaçırmamasını sağlamak için WordPress’e eklenmiştir .

Ancak, çok esnek değildir ve XML site haritalarınıza ne ekleyeceğinizi veya çıkaracağınızı kolayca kontrol edemezsiniz.

Neyse ki, neredeyse tüm en iyi WordPress SEO eklentileri kendi site haritası işlevleriyle birlikte gelir. Bu site haritaları daha iyidir ve WordPress XML site haritalarınızdan hangi içeriğin kaldırılacağını veya hariç tutulacağını kontrol edebilirsiniz.

Web Sitenizi Büyütmek için XML Site Haritalarını Nasıl Kullanırsınız?

Artık XML site haritasını Google’a gönderdiğinize göre, web siteniz için nasıl kullanılacağına bir göz atalım.

İlk olarak, XML site haritasının arama sıralamalarınızı iyileştirmediğini aklınızda bulundurmalısınız . Ancak, arama motorlarının içerik bulmasına, tarama hızını ayarlamasına ve web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü iyileştirmesine yardımcı olur.

Google Arama Konsolunda site haritası istatistiklerinize göz kulak olmanız gerekir. Size tarama hatalarını ve arama kapsamı dışında bırakılan sayfaları gösterebilir.

WordPress Hocasi XML Site Haritası nedir? WordPress'te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Grafiklerin altında, Google tarafından hariç tutulan veya dizine eklenmeyen gerçek URL’leri görüntülemek için tablolara tıklayabilirsiniz.

WordPress Hocasi XML Site Haritası nedir? WordPress'te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Normalde Google, yinelenen içeriği, içeriği olmayan veya çok az içeriği olan sayfaları ve web sitenizin robots.txt dosyası veya meta etiketleri tarafından hariç tutulan sayfaları atlamaya karar verebilir .

Ancak, alışılmadık derecede yüksek sayıda hariç tutulan sayfanız varsa, herhangi bir içeriği engellemediğinizden emin olmak için SEO eklenti ayarlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için yeni başlayanlar için eksiksiz Google Arama Konsolu kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, XML site haritaları ve WordPress siteniz için bir XML site haritasının nasıl oluşturulacağı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olduğunu umuyoruz. Ayrıca , adım adım ipuçlarıyla web sitenizin trafiğini nasıl hızlı bir şekilde artıracağınıza ilişkin kılavuzumuzu ve daha iyi içerik yazmak için en iyi anahtar kelime araştırma araçlarını karşılaştırmamızı görmek isteyebilirsiniz.