WordPress’i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

534

Bir WordPress sitesini alt etki alanından kök etki alanına taşımak istiyor musunuz? Süreci takip etmek oldukça kolaydır ve SEO sıralamalarını da kaydetmek için bir yol vardır. Bu makalede, adım adım talimatlarla WordPress’in alt alan adından kök alan adına kolayca nasıl taşınacağını göstereceğiz.

WordPress’i Alt Alandan Kök Alanına Aktarma

Alt alan adı, kök alan adınızın uzantısıdır. Örneğin, http://yourwebsite.example.com, example.com’un bir alt alan adıdır. Bu durumda example.com kök alan adıdır.

Arama motorları, alt alan adının tamamen farklı bir web sitesi olduğunu düşünür. Bu nedenle, aktarımdan sonra arama motorlarını kök etki alanına düzgün yönlendirdiğinizden emin olmanız gerekir. Bu, web sitenizi taşıdıktan sonra arama sıralamalarını korumanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle her ikisi de genellikle aynı web barındırma şirketi ile barındırıldığından. Bu, birkaç adım atlamanıza izin verir.

Bir WordPress sitesini alt alan adından kök alan adına nasıl taşıyacağımıza bir göz atalım.

Adım 1. Sitenizin Tam Bir Yedeğini Alın

Otomatik yedekleme için web sitenize her zaman bir yedekleme çözümü yüklemelisiniz. WordPress içeriğinizi güvende tutmak için kullanabileceğiniz çok sayıda yedek eklentisi bulunmaktadır.

Şimdi bir yedek eklentiniz yüklüyse, o zaman bu adımı atlayabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Bu adım, web sitenizin otomatik yedeklemelerine sahip olsanız bile yine de sitenizin eksiksiz bir yedek kopyasını oluşturmanız gerektiğini hatırlatmaktır. Bu, bir veritabanı yedeklemesinin yanı sıra tüm WordPress dosyalarınızın ve klasörlerinin yedeklenmesini içerir.

Tam bir yedekleme oluşturduktan sonra, onu uzaktaki bir yerde veya bilgisayarınızda sakladığınızdan emin olun.

Adım 2. WordPress Dosyalarınızı Alt Alandan Kök Klasöre Taşıma

Önce bir FTP istemcisini veya cPanel’in dosya yöneticisini kullanarak web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra, alt klasör konumunuza gidin ve tüm WordPress dosyalarınızı bilgisayarınıza indirin.

WordPress Hocasi WordPress'i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

Ardından, kök alanınızın public_html klasörünü açın. WordPress barındırma ortamınızın kurulum şekline bağlı olarak bu klasör www olarak veya alan adınızdan sonra adlandırılabilir.

Şimdi, indirdiğiniz tüm WordPress dosyalarını daha önce kök dizine yüklemeniz gerekir.

WordPress Hocasi WordPress'i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

Adım 3. WordPress URL’sini ve Site URL Ayarlarını Değiştirin

WordPress dosyalarını taşıdıktan sonra, kök etki alanındaki WordPress yönetici alanına erişemezsiniz. Kök web sitesine giriş yapmak sizi alt alan adı web sitesinin yönetici alanına geri gönderir.

Bunu düzeltmek için, FTP istemcisine geçin ve alan adınızın kök dizinine gidin. Sonra, wp-config.php dosyasını düzenlemeniz ve aşağıdaki satırı şu satırdan hemen önce eklemeniz gerekir:

define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');

Example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız. Kök web sitenizin www kullanmasını istiyorsanız, www öneki ile URL’leri girmeniz gerekecektir.

Değişikliklerinizi kaydedin ve wp-config.php dosyasını web sitenize tekrar yükleyin.

Artık kök alan adındaki sitenizin yönetim alanını ziyaret edebilirsiniz.

Adım 4. URL’leri güncelleme

WordPress siteniz kök etki alanına taşındı, ancak WordPress veritabanınızda alt etki alanına işaret eden bağlantılar olacak.

Onu düzeltelim. Velvet Blues Updates URL eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekecektir.

Etkinleştirme sonrasında Araçlar »URL’leri güncelle (Tools » Update URLs ) sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

WordPress Hocasi WordPress'i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

Bu sayfada, Eski URL seçeneğinin yanındaki alt alan URL’nizi girmeniz ve kök alanınızı yeni URL olarak eklemeniz gerekir. Ardından, ‘Hangi URL’lerin güncellenmesi gerektiğini seçin’ alanının altında ‘Tüm GUID’ler’ dışındaki tüm seçenekleri kontrol etmeniz gerekir.

İşiniz bittiğinde, devam etmek için ‘Şimdi URL’leri Güncelle’ (‘Update URLs Now’ ) düğmesini tıklayın.

Eklenti şimdi WordPress veritabanınızdaki tüm URL’leri güncelleyecektir. Bu biraz zaman alabilir. İşiniz bittiğinde bir başarı mesajı görürsünüz.

Adım 5. Tüm Alt Alan Trafiğini Kök Etki Alanına Yönlendir

Artık WordPress dosyalarını taşıdınız, alt alan trafiğinizin kök alan adına yönlendirildiğinden emin olalım.

Alt alan klasöre gidin ve gizli dosyaların görünür olmaya zorlandığından emin olun.

FTP istemcisi ayarlarınızda gizli dosyaları her zaman gösterme seçeneği bulunur. FileZilla’da, ‘Sunucu> Gizli Dosyaları Gösteren Kuvvet’ seçeneğinin altında bulunur.

WordPress Hocasi WordPress'i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

CPanel Dosya Yöneticisi kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesindeki Ayarlar düğmesine tıklayın. Bu, tercihler penceresini ortaya çıkaracaktır. ‘Gizli dosyaları göster’ seçeneğini seçmeniz ve ardından kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

WordPress Hocasi WordPress'i Alt Alandan Kök Alanına Taşıma

Alt alan klasörünüz zaten bir .htaccess dosyası varsa, dosyayı silebilir ve yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Yeni .htaccess dosyasının içinde aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırmanız gerekir

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^yoursubdomain\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ "http://example.com/$1" [R=301,L]
</IfModule>

Alt alanınızı gerçek alt alanınızla değiştirmeyi ve example.com’u alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız.

RewriteRule satırının www olmayan bir URL kullandığını lütfen unutmayın. Kök alanınızda www kullanmak istiyorsanız, URL’nizi www öneki ile eklemeniz gerekecektir.

Değişikliklerinizi kaydedin ve .htaccess dosyanızı sunucuya yükleyin.

Hepsi bu, sitenizi alt etki alanından kök etki alanına başarıyla taşıdınız. Şimdi eylemde görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için web sitenizi test edin.