WordPress’de Özel Yazı Nasıl Oluşturulur

164

WordPress’de özel bir yazı oluşturmak ister misiniz? Düzenli yayınlarının aksine, özel bir yayın web sitenizin ziyaretçilerine görünmez. Yalnızca belirli izinlere sahip oturum açmış kullanıcılar bunları görebilir. Bu yazıda kolayca özel bir yayın oluşturmak için nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

WordPress’te Özel Yazı nedir? Nasıl çalışır?

WordPress’deki özel yazı halka görünür değildir. Sadece doğru izinlere sahip oturum açmış kullanıcılar onu blog yazılarınızdan görebilirler.

WordPress, farklı kullanıcı rollerine izinler ve yetenekler atayan dahili bir kullanıcı rol sistemi ile birlikte gelir. Her bir kullanıcının kendilerine atanmış bir rolü vardır ve bu da bir web sitesinde belirli görevleri yapma iznini verir.

Bir yayın yayınlama iznine sahip herhangi bir kullanıcı özel bir posta yazabilir ve yayınlayabilir. Yayın, kullanıcıya ve kullanıcı rollerine izleyerek görülecektir.

  • Yönetici – Bir WordPress sitesinde herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulan özel yazıları oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir.
  • Editör – Herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulan özel yayınları oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir.
  • Yazar – Kendi özel yayınlarını oluşturabilir, yayınlayabilir, düzenleyebilir, görüntüleyebilir ve silebilir. Diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan özel mesajı göremiyorlar.

WordPress’te Özel Yazı veya Özel Sayfa Oluşturma

Önce yeni bir yayın veya sayfa oluşturmanız gerekir. Özel yapmak istediğiniz mevcut bir yayını da düzenleyebilirsiniz.

Yazı düzenleme ekranında, ‘Yayınla’ meta kutusundaki ‘Görünürlik’ seçeneğinin yanındaki ‘Düzenle’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

WordPress Hocasi WordPress'de Özel Yazı Nasıl Oluşturulur

Artık postaları yapışkan, şifre korumalı veya gizli hale getirecek seçenekler göreceksiniz. Devam edin ve özel seçeneğini seçin ve ardından devam etmek için Tamam düğmesine tıklayın.

WordPress Hocasi WordPress'de Özel Yazı Nasıl Oluşturulur

Artık yazıyı düzenlemeye devam edebilir veya kaydedebilir veya yayınlayabilirsiniz.

Web sitenizi ziyaret ederseniz, Özel blog yayınınızın şu şekilde işaretlendiğini göreceksiniz:

WordPress Hocasi WordPress'de Özel Yazı Nasıl Oluşturulur

Özel iletileri görme iznine sahip olmayan kullanıcılar bunu göremez.

Not: Özel bir yayına eklediğiniz resimler özel değildir ve diğer yazarlar tarafından medya kitaplığında görüntülenebilir. Resimler URL’si olan herkes tarafından da görüntülenebilir.