WordPress’de Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir

692

WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza hreflang etiketleri eklemek istiyor musunuz? İçeriği birden fazla dilde veya farklı bölgelerde yayınlıyorsanız, hreflang etiketi bu bölgeler ve diller için SEO’yu geliştirmenize yardımcı olur. Bu yazıda, tek bir kod satırı yazmadan WordPress’de hreflang etiketlerini kolayca nasıl ekleyeceğiniz size gösterilecektir.

Hreflang Etiketi nedir?

Hreflang etiketi, arama motorlarına belirli bir bölge ve dil için hangi sayfayı göstereceğini söylemenize izin verir. Aynı içeriğin diğer varyasyonlarını farklı dillerde tanımlamak için de kullanabilirsiniz.

Bir hreflang etiketi uygulaması düz HTML’de nasıl göründüğünü gösteriyor.

<link rel="alternate" href="example.com" hreflang="en-us" />
<link rel="alternate" href="example.com/fr/" hreflang="fr-fr" />

<link rel="alternate" href="example.com/pt/" hreflang="pt-pt" />

Hreflang etiketi, dil kodu ile bölge kodunun bir kombinasyonudur. Örneğin, İngilizce ve ABD için en-us, Fransız ve Fransa için fr-fr ve benzeri.

Birçok WordPress sitesi sahibi farklı bölgelere ve dildeki kullanıcıları hedeflemektedir. Bazıları bunu çok dilli web siteleri oluşturarak yapar; diğerleri bunu bazı dillerde başka içerikler sunarak yapar.
Arama motorları, bir sayfanın dilini kolayca algılayabilir ve kullanıcının tarayıcısındaki dil ayarlarıyla otomatik olarak eşleştirebilir. Bununla birlikte, sayfalarınız arama sonuçlarında sitenizin SEO’yu etkileyebilecek şekilde birbirleriyle yarışıyor olabilir.
Bunu düzeltmek için hreflang etiketlerini uygulayabilirsiniz. WordPress’de hreflang etiketlerini kolayca nasıl ekleyeceğinizi görelim.

Yöntem 1: WordPress’de hreflang etiketi çok dilli bir eklenti kullanarak ekleme

Çok dilli bir WordPress sitesi oluşturmak için en iyi yaklaşım çok dilli bir eklenti kullanmaktır. Çok dilli bir WordPress eklentisi, aynı WordPress çekirdek yazılımını kullanarak içeriği çok dilde kolayca oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

Bu eklentiler, hreflang etiketi gibi tüm teknik şeyleri otomatik olarak halledecek ve böylece içerik oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Polylang kullanmanızı öneririz. Ücretsiz bir WordPress eklentisidir ve çok dilli içeriği yönetmek için çok güçlü ve kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir.

WordPress Hocasi WordPress'de Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir

Bir diğer popüler seçenek ise WPML’dir. Web sitenizde çok dilli içerik oluşturmak için kullanımı kolay bir premium WordPress eklentisidir.

Birden fazla dilde bazı yayınlar veya sayfalar oluşturduktan sonra bunları yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret etmeniz gerekiyor. Sağ tıklayın ve tarayıcı menüsünden ‘Sayfa Kaynağını Göster’i seçin

Bu yazı veya sayfanın kaynak kodunu açacaktır. Şimdi düzgün çalıştığını doğrulamak için hreflang etiketini aramalısınız. Hreflang etiketini bulmak için CTRL + F (Komut + F) tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Çok Dilde Bir Eklenti Kullanmadan WordPress’de Hreflang Etiketleri Ekleme

Bu yöntem, web sitelerinde çevirileri yönetmek için çok dilli bir eklenti kullanmayan kullanıcılar içindir.

Yapmanız gereken ilk şey, HREFLANG Tags Lite eklentisini yükleyip etkinleştirmektir.

Etkinleştirme üzerine, eklenti WordPress admin menüsünde HREFLANG etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıklanarak eklentinin ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'de Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir

Eklentiyi etkinleştirmek istediğiniz yazı tiplerini seçin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

Ardından, hreflang etiketini eklemek istediğiniz yayını veya sayfayı düzenlemeniz gerekir. Yazı düzenleme ekranında, HREFLANG etiketli yeni bir metabox göreceksiniz.

WordPress Hocasi WordPress'de Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir

Öncelikle, şu anda düzenlemekte olduğunuz yayının URL’sini eklemeniz ve ardından dilini seçmeniz gerekir. Bundan sonra yayının diğer varyasyonlarının URL’lerini ve dillerini eklemek için artı düğmesini tıklamanız gerekir.

İşiniz bittiğinde, kaydınızı kaydetmek için Kaydet veya Güncelle butonuna tıklayın.

Artık bir tarayıcı penceresinde yayınınızı ziyaret edebilir ve kaynak kodunu görüntüleyebilirsiniz. Mesajınıza hreflang etiketinin eklendiğini göreceksiniz.