WordPress’te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

21
WordPress’te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir
WordPress’te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir

WordPress web sitenize tarif şeması eklemenin bir yolunu mu arıyorsunuz?

Bir yemek blogunuz varsa, şema işaretlemeyi kullanarak tariflerinizi arama motoru sonuçlarında snippet olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu, sitenize daha fazla tıklama ve trafik almanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda, WordPress’te şema ile SEO dostu tarifleri nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Tarif Şeması Nedir ve Neden Kullanılır?

Tarif şeması işaretlemesi (veya yapılandırılmış veriler), WordPress web sitenize eklenen özel bir HTML kodu türüdür ve içeriğiniz hakkında arama motorlarına daha fazla bilgi sunar.

Bu bilgiler web sitenizde görüntülenmez. Arama motoru botlarının okuması için kaynak koduna eklenir.

Google, Bing ve diğer arama motorları, ek bilgileri öne çıkan snippet’ler olarak görüntülemek için şema işaretlemesini kullanır . Bunlar, arama sonuçları sayfasının üst kısmında görüntülenen ekstra bilgilerle vurgulanan sonuçlardır.

Örneğin, Google, öne çıkan snippet’lerde tariflerinizdeki malzemeleri, derecelendirmeleri, pişirme süresini, besin değerini ve diğer bilgileri gösterebilir.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

Google, bu ekstra bilgiyi sayfadaki tarif şeması işaretlemesinden alır.

Bu nedenle şema ile tarifler eklemek, bu parçacıkları yakalamanıza ve WordPress arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) artırmanıza yardımcı olabilir .

Öne çıkan snippet’ler, organik arama sonuçlarından web sitenize daha fazla tıklama almanın ve trafiğinizi artırmanın harika bir yoludur .

Bununla birlikte, WordPress’te tarif şemasını nasıl kolayca ekleyebileceğinize bakalım.

WordPress’te Schema ile SEO Dostu Tarifler Ekleme

WordPress’te tarif şeması işaretlemeleri eklemenin en kolay yolu, WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) eklentisini kullanmaktır.

Piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir ve bir SEO uzmanı tutmanıza gerek kalmadan web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olur.

Not: Şema işaretleme özelliğini ve site haritaları, yeniden yönlendirme yöneticisi ve daha fazlası gibi diğer güçlü özellikleri içerdiğinden AIOSEO Pro sürümüne ihtiyacınız olacak . Başlamak için deneyebileceğiniz AIOSEO’nun ücretsiz bir sürümü de vardır .

İlk olarak, sitenize AIOSEO eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin eğiticimizi takip edin .

Etkinleştirmenin ardından, WordPress yönetici panelinizden Hepsi Bir Arada SEO » Dashboard’a gidebilir ve ‘Kurulum Sihirbazını Başlat’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

Eklentiyi web sitenizde doğru şekilde yapılandırmak için sihirbazdaki adımları izlemeniz yeterlidir. Daha fazla bilgi için, WordPress için Hepsi Bir Arada SEO’nun nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza göz atabilirsiniz .

AIOSEO’yu sitenize kurduktan sonra, artık WordPress yönetici alanınızdan AIOSEO » Arama Görünümü’ne gidebilir ve ardından ‘İçerik Türleri’ sekmesine tıklayabilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

İçerik Türleri bölümünde, web sitenizdeki gönderiler, sayfalar, ürünler, gruplar, üyelikler ve diğer tüm içerik türleri için şema işaretlemesini düzenleyebilirsiniz.

Devam edin ve Gönderiler için ‘Şema İşaretleme’ sekmesini seçin. Şimdi Şema Türü açılır menüsüne tıklayabilir ve ‘Tarif’ seçeneğini seçebilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

Aynı şeyi sayfalar, ürünler, özel gönderi türleri ve diğer tüm içerik türleri için de yapabilirsiniz. Şema türü olarak tarifi seçtikten sonra değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayınız.

Gönderilere ve Sayfalara Şema Tarif Bilgisi Ekleme

Bir sonraki adım, öne çıkan snippet’lerde görüntülemek istediğiniz her bir WordPress gönderisine veya sayfasına tarif bilgilerinizi eklemektir .

Başlamak için devam edin ve mevcut bir gönderiyi düzenleyin veya yeni bir tane ekleyin. WordPress düzenleyicisine girdikten sonra ‘AIOSEO Ayarları’ meta kutusuna gidin ve ‘Şema’ sekmesini seçin.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

AIOSEO, tarifinizle ilgili ayrıntıları girmek ve Google’a bunun ne hakkında olduğunu söylemek için birden fazla alan sunar. Arama sonuçlarında görüntülemek istediğiniz yemeğin adını, açıklamasını, yazarını ve görselini ekleyerek başlayabilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

Bunun yanı sıra AIOSEO, tarifiniz hakkında daha fazla ayrıntı eklemek için ek alanlar sunar. Google, farklı arama terimleri için farklı bilgiler göstereceğinden, bu ek alanları doldurmak gerçekten yararlıdır .

Yemek, mutfak türü, süre, porsiyon miktarı, malzemeler, kaloriler, talimatlar ve çok daha fazlası hakkında ayrıntıları girebilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress'te SEO Dostu Tarif Şeması Nasıl Eklenir?

Tarif bilgilerinizi doldurduktan sonra devam edin ve blog yazınızı yayınlayın. AIOSEO, az önce sağladığınız verilerle tarif şemasını ekleyecektir.

Siz ve ziyaretçileriniz web sitenizinde bir fark göremeyeceksiniz, ancak artık arama motoru botları, öne çıkan snippet’ler için ihtiyaç duydukları tüm ekstra verilere sahip olacak.