WordPress Güvenli Bağlantı Hatası Nasıl Düzeltilir?

288

WordPress’de ‘Güvenli bağlantı hatası kurulamıyor’ görüyor musunuz? Genel bir hatadır ve genellikle, bir eklentiyi veya temay yüklemeye veya güncellemeye çalışırken oluşur. Bu yazıda, neden bu hatanın oluştuğunu ve kolayca nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğiz.

WordPress’de Güvenli Bağlantı Oluşturulamıyor Hatası Nedenleri Nelerdir?

WP, güncellemeleri yönetmek için dahili bir sistem ile birlikte gelir. Bu sistem düzenli olarak eklenti / tema güncellemeleri yüklemeniz için güncellemeleri kontrol eder ve bildirimleri gösterir.

Bununla birlikte, güncellemeleri kontrol etmek veya yüklemek için WordPress.org web sitesine bağlanmalıdır. Barındırma sunucunuzdaki yanlış yapılandırma nedeniyle, web siteniz WordPress.org web sitesine bağlanamayabilir.

Bu, güvenli bir bağlantı hatasına neden olur ve böyle bir hata mesajı görürsünüz:

WordPress Hocasi WordPress Güvenli Bağlantı Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress Güvenli Bağlantı Hatası Çözümü

Beklenmeyen güvenli bağlantı hatasını düzeltmenin birden çok yolu vardır. Durumunuza bağlı olarak aşağıdaki çözümlerden birini deneyebilirsiniz.

Hosting ve Sunucu ile İlgili Sorunlar

Paylaşılan barındırma sunucusu DDoS saldırısı altındaysa, muhtemelen WordPress.org bağlantısının zaman aşımına uğrayarak güvenli bağlantı hatasına neden olur.

Bu durumda, birkaç dakika bekleyebilir ve tekrar deneyebilirsiniz. Hata devam ederse, web barındırma şirketinin destek ekibine ulaşmanız gerekir.

Bulut veya VPS Sunucu Bağlantısı Sorunu

Bir bulut veya VPS barındırıyorsanız, bazı DNS sorunları nedeniyle sunucunuzun WordPress.org’a bağlanamaması mümkündür.

Bu durumda, sunucunuzu doğrudan WordPress.org sunucularına yönlendirebilirsiniz. SSH’yi kullanarak sunucunuza bağlanmanız gerekir.

SSH, komut satırı araçlarını kullanarak sunucunuza bağlanmanızı sağlayan şifrelenmiş bir protokoldür. Güvenli kabuk için kısadır.

Windows kullanıcıları Mac / Linux kullanıcıları terminal uygulamasını kullanabilirken, PuTTy adlı bir aracı kullanabilirler.

Kabuk hesabınıza kabuk erişimi olan hesap için giriş kimlik bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgiyi barındırma hesabınızın cPanel gösterge tablosundan veya web barındırma sunucusu sağlayıcınızdan isteyebilirsiniz.

Terminalde, sunucunuza şu şekilde bağlanabilirsiniz:

ssh username@example.com

Kullanıcı adını kendi kullanıcı adınız ve example.com’unuzla kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız.

Bağlandıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir:

sudo nano /etc/hosts

Bu bir dosya açar ve dosyanın altına şu kodu eklemelisiniz:

66.155.40.202 api.wordpress.org

Artık değişikliklerinizi kaydedebilir ve düzenleyiciden çıkabilirsiniz. Bunun, çözülüp çözülmediğini görmek için web sitenizi ziyaret edin

Localhost üzerinde WP Güvenli Bağlantı Hatası Çözümü

WP’i kendi bilgisayarınızda (localhost) çalıştırıyorsanız, PHP için cURL uzantısı etkin olmayabilir. Güncellemeler için WordPress.org’a erişmek için bu uzantı gerekir.

Bilgisayarınızdaki php.ini dosyasını düzenlemeniz gerekecek. Bu dosya genellikle Mamp, Xampp veya WAMP klasörünün PHP klasöründe bulunur.

Bir Windows bilgisayarındaysanız, aşağıdaki satırı arayın:

;extension=php_curl.dll

Mac ve Linux kullanıcıları şu satırı aramalılar:

;extension=curl.so

Şimdi, uzantıyı etkinleştirmek için metinden önce noktalı virgül kaldırmalısınız. Php.ini dosyanızı kaydetmeyi unutmayın.

Son olarak, değişikliklerin geçerli olması için Apache sunucusunu yeniden başlatmayı unutmayın.

Güvenlik Duvarı’nda Bağlantı Noktalarını Açmayı Kontrol Edin

CURL uzantısı yerel sunucunuza düzgün şekilde kurulduysa, bir sonraki adım internet bağlantınızın güvenlik duvarını kontrol etmektir.

Bilgisayarınızın güvenlik duvarı, giden bağlantıları yerel sunucudan WordPress.org’a engelleyebilir. Windows’daysanız, başlama düğmesine basın ve Windows Güvenlik Duvarı’nı arayın. Mac kullanıcıları, Sistem Ayarları »Güvenlik ve Gizlilik bölümünde güvenlik duvarı ayarlarını bulabilirsiniz

Güvenlik duvarınızın izin verilen programlarına Apache’yi eklemeniz ve hem gelen hem de giden bağlantılara izin vermeniz gerekir.

WordPress Hocasi WordPress Güvenli Bağlantı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Değişikliklerin yürürlüğe girmesi için Apache’yi yeniden başlatmalısınız.