WordPress 4.9’daki Yenilikler

122

WordPress 4.9 birkaç saat önce serbest bırakıldı. 2017 yılının ikinci ve son önemli sürümü, bazı heyecan verici yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte. Bu yazıda, size WordPress 4.9’daki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini göstereceğiz.

4.9 önemli bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetindeyseniz, güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekecektir.

Önemli: Güncellemeyi başlatmadan önce eksiksiz bir yedeklemesi oluşturmayı unutmayın.

Özelleştiricide Yeni Tema Tarama Deneyimi

WP 4.9, özelleştiriciye birkaç iyileştirme getiriyor. Bu değişiklikler, geliştiriciler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve yeni araçlar seti sunar.

Temaları doğrudan customizer’dan önizleme ve değiştirme artık kullanıcı dostu. Yüklediğiniz tüm temaları önizleme panelinde görebilir ve bunları özelleştiriciye yüklemek için canlı önizleme düğmesini tıklatabilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Ayrıca WordPress.org temalarına göz atabilir ve bunları arayabilir ve bunları doğrudan customizer’dan yükleyebilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Özelleştiricide Değişiklik Kaydet ve Zamanlama

WP 4.9, tema özelleştiricisine değişiklikler getiriyor. Post revizyonlar gibidir ancak tema değişiklikleriniz için. Onları uygulamadan değişiklikleri saklayabilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Bu yeni özellik ayrıca, bu değişikliklerin önizlemesini herkesle kolayca paylaşmanıza olanak tanır. Önizleme URL’sini kopyalamanız ve herhangi bir kullanıcıya göndermeniz yeterlidir. Yeni değişiklikleri giriş yapmadan görebileceklerdir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

WP 4.9 ayrıca daha sonra otomatik olarak yayınlanacak tema değişikliklerini zamanlamanıza izin verir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Tema geliştiricileri şimdi bu yeni değişiklikleri özelleştirici JS API’sinde kullanabilecektir. Bu değişiklikler daha iyi kontroller, güzel dış paneller ve ekrandaki bildirimleri eklemelerine izin verecek.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

WordPress 4.9’daki Yeni Galeri Widgeti

WordPress 4.8, zengin metin, ses, görüntü ve video içeren yeni medya widget’ları tanıttı. WordPress 4.9, yeni galeri widget’inin tanıtımıyla bunu oluşturuyor.

Bu yeni widget’lar, yerel bir galeri oluşturup kenar çubuğuna veya herhangi bir widget hazır alana eklemenize izin verir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Tıpkı yerli galeriler gibi bu widget da işlevsellik bakımından sınırlıdır. Albümlerle daha güçlü bir galeri istiyorsanız Envira Galerisi gibi üçüncü taraf bir eklentiye bakmanız gerekir.

Metin Widget’inde Medya Düğmesini Ekleyin

WP 4.8’deki metin widget’ı düz metin ve HTML sekmeleri ile birlikte geldi. Bununla birlikte, kenar çubuğu metin widget’ına resim eklemek isterseniz HTML kodunu yazmak zorunda kaldınız.

WP 4.9, metin widget’ında ‘Add Media’ düğmesini ekleyerek bunu düzeltti. Artık doğrudan metin widget’ında bir görüntü seçebilir veya yükleyebilirsiniz.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Dışarıdan Post İçeriği OEmbed Desteği

Daha önce otomatik yerleştirmeler içerik sonrası içerik haricinde çalışmadı.WP 4.9 ile, oemmbeds artık metin widget’larında ve diğer alanlarda da çalışacak.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Kenar Çubuğu Metin Widget’larındaki Kısa Kod

WordPress, metin widget’larında shortcode yürütmesine izin vermedi. Kullanıcılar, metin widget’larında açıkça kısa kodları etkinleştirmek zorundaydı. WP 4.9 nihayet bunu değiştirecek ve kullanıcılar metin parçacıklarına kutudan çıkacak kısa kodları ekleyebilecekler.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

WordPress 4.9’da Yeni Kod Düzenleme Deneyimi

WordPress, tema editörü, özel CSS paneli veya özel HTML widget’inde gibi çeşitli yerlerde HTML / CSS kodu eklemenize izin verir.

Önceden, bu alanlar düz metin kutularıydı ve uygun bir kod düzenleyicisi gibi görünmüyor veya davranmıyordu.

WordPress 4.9 sözdizimini vurgulama, kod önerileri ve bu alanlara otomatik tamamlama ekleyerek bunu değiştirdi.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Temanızı düzenlerken hiç sözdizimi hatası yaşadıysanız bu geliştirme, bu tür hatalara neden olan genel hataları otomatik olarak giderir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Sözdizimi vurgulama özelliğini kullanmak istemiyorsanız, o halde bunu kolayca kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Profil sayfanıza gidin ve sözdizimi vurgulama seçeneğinin işaretini kaldırmanız yeterlidir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Yeni başlayanlarda karşılaşılan büyük kullanılabilirlik sorunlarından biri, WordPress yerleşik editöründen doğrudan sonuçlarını tam olarak anlamaksızın değişiklikler yapmaktı. En ufak bir hata bir sözdizimi hatasına neden olur ve web sitelerine erişemez hale gelir.WordPress 4.9 şimdi, editöre eriştiklerinde kullanıcılara bir uyarı gösteriyor.

WordPress 4.9 şimdi, editöre eriştiklerinde kullanıcılara bir uyarı gösteriyor.WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Ayrıca, kullanıcılara faydalı ipuçlarını gösterecek ve onları, özelleştiricideki özel CSS paneline yönlendirilecek.

Bununla birlikte, birçok kullanıcı editöre, değişiklik yapmak için değil, kodu hızlı bir şekilde aramak için erişir. Özellikle çocuk temaları üzerine çalıştıklarında. Bu kullanıcılara yardımcı olması için, düzenleyici artık bir tema klasöründeki tüm dosyaların daha kolay göz atılması için kenar çubuğundaki dosyaları ve klasörleri yinelemeli olarak gösterecektir.

WordPress Hocasi WordPress 4.9'daki Yenilikler

Diğer Değişiklikler

WordPress 4.9 ayrıca geliştiriciler için de çok büyük değişiklikler getiriyor. Kaput iyileştirmelerine katılanların bazıları.

Tema değiştirildikten sonra tema widget’ları ve gezinme menüleri için daha iyi eşleme.

Çekirdekten SWFUpload kütüphanesinin kaldırılması.

Bir kullanıcı e-posta adresini değiştirmeye çalıştığında yöneticinin tıklaması için bir e-postada bir onay bağlantısı isteğinde bulunun.

Bu yazının size WordPress 4.9’daki yenilikleri iyi anlamış olmasını diliyoruz. Özelleştirici değişiklikleri konusunda özellikle heyecanlıyız.