PhpMyAdmin’den WordPress Parolasını Sıfırlamak

58

WordPress parolanızı phpMyAdmin kullanarak sıfırlamak istiyor musunuz? Bu yazıda size bir şifrenizi kolayca phpMyAdmin’den nasıl sıfırlayacağımızı göstereceğiz.

Neden Şifremizi phpMyAdmin’den Sıfırla malıyız?

Çünkü şifrenizi sıfırlamayı çok kolaylaştırıyor. Giriş ekranına girip ‘Parolanızı kaybettim’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

Üzerine tıklamak, şifreyi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girebileceğiniz şifre sıfırlama sayfasına götürür. Bundan sonra WordPress, o kullanıcı hesabı ile ilişkili e-posta adresine bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderir.

ununla birlikte, e-posta adresine erişiminiz yoksa veya siteniz bir e-posta gönderemiyorsa, şifrenizi sıfırlayamazsınız.

Böyle bir durumda, şifrenizi doğrudan veritabanında sıfırlamanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu phpMyAdmin’i kullanmaktır.

PhpMyAdmin’den Şifrenize Nasıl Ulaşalım

Önce, hosting hesabınızın cPanel gösterge tablosuna giriş yapmanız gerekir. Sonra, veritabanı bölümünün altındaki phpMyAdmin simgesini tıklatmanız gerekir.

WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

Bu, veritabanınızı seçmeniz gereken phpMyAdmin uygulamasını başlatacaktır.

WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

Şimdi, veritabanında tabloların listesini göreceksiniz. Şimdi, bu listede ‘{table-prefix} _users’ tablosunu aramalı ve yanındaki ‘Gözat’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

Not: veritabanınızdaki tablo adları, ekran görüntüsünde gösterdiğimizden farklı bir tablo öneki içerebilir.

Şimdi, kullanıcıları tablonuzdaki satırları göreceksiniz. Devam edin ve parolayı değiştirmek istediğiniz kullanıcı adının yanındaki düzenle düğmesini tıklayın.

WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

PhpMyAdmin tüm kullanıcı bilgi alanlarıyla birlikte bir form gösterecektir.

User_pass alanındaki değeri silmeniz ve yeni şifrenizle değiştirmeniz gerekecek. İşlev sütununun altındaki açılan menüden MD5’i seçin ve Git düğmesine tıklayın.WordPress Hocasi PhpMyAdmin'den WordPress Parolasını Sıfırlamak

Parolanız MD5 karması kullanılarak şifrelenecek ve daha sonra veritabanında saklanacaktır.

Tebrik ederiz! Parolanızı phpMyAdmin kullanarak başarıyla değiştirdiniz.

Şimdi bazılarınız, şifreyi şifrelemek için neden MD5 karmasını seçtiğimizi merak ediyor olabilirsiniz.

Eski sürümde WordPress, şifreleri şifrelemek için MD5 karmasını kullandı. WordPress 2.5’den bu yana, daha güçlü şifreleme teknolojileri kullanmaya başladı. Bununla birlikte, WordPress geriye dönük uyumluluk sağlamak için hala MD5’i tanır.

Bir MD5 karması olarak saklanan bir parola dizesini kullanarak giriş yaptığınızda WordPress bunu tanır ve daha yeni şifreleme algoritmalarını kullanarak değiştirir.