Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

157

Yeni başlayanlar, WordPress sitesi için bir tema seçerken kendilerini aşırı hissederler. Binlerce ücretsiz ve ücretli seçenek var. Her tema diğerinden daha iyi görünüyor. WordPress için en iyi temayı nasıl seçersiniz? Bu makalede, dikkate almanız gereken 9 şeyi paylaşacağız, böylece siteniz için en iyi temayı seçebilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi Yaparken Neden Dikkatli Olmanız Gerekiyor?

WordPress her türlü web sitesi oluşturmak için kullanılır. Bu nedenle her tema farklı bir pazara hitap etmektedir.

Temanız web sitenizin içeriğini tamamlamalıdır. Örneğin, siyaset veya sosyal konularla ilgili bir blog başlatıyorsanız, okunabilirliği artıran bir tema istersiniz.

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Birçok tema tonlarca özelleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Doğru kodlanmamışsa, bu seçenekler temaları değiştirmenizi veya diğer WordPress eklentilerini kullanmanızı zorlaştırabilir. Bu temaya kilitleneceksiniz veya geçiş yapmanıza yardımcı olması için bir geliştirici ödemek zorunda kalacaksınız.

Öte yandan, harika görünen bazı WordPress temaları aslında web sitenizi inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Hiç kimse yavaş web sitelerini, özellikle daha hızlı web sitelerini daha üst sıraya koymayı tercih eden Google’ı seviyor.

Temanız sitenizin yüzüdür ve kullanıcıların ve arama motorlarının bunu nasıl algıladıkları konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Muhtemelen “Tüm bu parıltılar altın değildir” sözünü duymuşsundur.

Bunu söyleyerek, siteniz için en iyi temayı seçtiğinizden emin olmak için atabileceğiniz adımlara bir göz atalım.

1. Sadelik için çabalayın

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Birçok WordPress teması çok sayıda renk, karmaşık düzenler, gösterişli animasyonlar vb. Ile birlikte gelir. Bazen bu şeylere ihtiyacınız olabilir, ancak çoğu durumda gerçekten de tüm bunlara ihtiyacınız yoktur.

Sadelik, en üst düzeyde gelişmişliktir. ~ Leonardo da Vinci

 

 

Hedefinizi desteklemenize yardımcı olan bir tasarım düzenine sahip bir temaya bakın. Kullanışlılık ve basitlikten ödün vermeksizin iyi görünmesi gerekiyor.

Temanın sunum stilinin aşırı derecede karmaşık olmadığından emin olun. Web tasarımının amacı, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasına yardımcı olmak ve site sahiplerinin amaçlarını aynı anda gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

Bir tema harika görünüyorsa, ancak yeni iş veya abone almanıza yardımcı olmazsa, bu iyi bir tema değildir. Kullanıcılarınız web sitenizde gerçekten yol bulamadıklarında iyi bir tema değil.

2. Responsive Tema İsteğe Bağlı Değildir

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Responsive temalar, düzenlerini farklı ekran boyutları ve cihazlar arasında ayarlar.

Mobil ve diğer elde taşınır cihazlardan önemli miktarda web trafiği üretilmektedir. Web sitenizin konularına bağlı olarak, bu sayı trafiğinizin% 50’sinden bile daha yüksek olabilir.

Google mobil arama sonuçlarında üst düzey mobil siteleri gösterir. Sitenizin konularına ve demografik özelliklerine bakılmaksızın, tüm web sitelerinin duyarlı olması ve tamamen mobil olması gerekir.

Çoğu WordPress teması zaten varsayılan olarak yanıt vericidir. Ancak hala mobil uyumlu olmayan sabit genişlikte düzenleri satan satıcılar var. Web siteniz için seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olmasına dikkat edin.

Mobil Hazırlık için Bir Tema Testi

Bir temanın yanıtlanıp yanıt verilip verilmediğini test etmenin en kolay yolu tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırmaktır. Tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırırken, temanın düzeninin kendisini ekranın genişliğine ayarladığını göreceksiniz.

Daha ayrıntılı testler için temanın demo sayfasının URL’sini kopyalayıp Google’ın Mobil Dostu Test sayfasında yapıştırabilirsiniz.

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Bu testte, bir temanın ne kadar iyi olursa olsun, bazı uyarılar gösterileceğini lütfen unutmayın. Metin çok küçük, ekranın içeriğinden daha geniş bir içerik gibi kırmızı bayraklara göz atın.

3. Tarayıcı Uyumluluğu

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Kullanıcılarınız farklı tarayıcılar kullanıyor olacaktır. Temanız, kullandığınız tarayıcıda mükemmel görünebilir, ancak diğer tarayıcılarda bozuk bir şey olabilir.

Burası tarayıcı uyumluluğu gelir. Çoğu tema geliştiricisi sofistike tarayıcı uyumluluğu test araçlarını kullanarak temaları titizlikle test eder.

Bunu kendi web sitesinde açıkça belirtebilirler. Ancak yapmazlarsa, Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari gibi farklı tarayıcılarda temayı kontrol etmek için daima bazı temel testleri uygulayabilirsiniz.

Mobil cihazlarda farklı tarayıcılarda da test etmeyi unutmayın.

4. Desteklenen Eklentiler

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

WordPress’in gerçek gücü eklentileri ile birlikte gelir. Bu eklentiler, sitenizle her şeyi yapabilmenizi mümkün kılmaktadır.

WordPress eklentileri bol olsa da, bazıları her web sitesi için eklentilerine sahip olmalı. Gravity Forms, Yoast SEO, W3 Toplam Önbellek vb. Gibi

WordPress temanızın tüm popüler eklentileri desteklediğinden emin olun. Emin değilseniz, tema geliştiricisine bu konuda bilgi verin.

5. Tercüme + Çoklu Dil Desteği

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Çok sayıda WordPress sitesi ingilizce’de değil. İngilizce dışındaki bir dilde bir web sitesi oluşturuyorsunuzdur. Gelecekte çok dilli bir site oluşturmayı planlıyorsunuzdur belki.

WordPress temanızın çeviri hazır olduğundan ve çok dilli WordPress eklentilerini desteklediğinden emin olun.

6. Sayfa Yapıcılar

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Sayfa oluşturucuları, sürükle ve bırak kullanıcı arabirimini kullanarak sayfa düzenleri oluşturmanıza izin veren WordPress eklentileri.

Birçok prim WordPress temaları önceden yüklenmiş sayfa oluşturucuları ile birlikte gelir. Bu sayfa oluşturucuların bazıları yalnızca bu tema geliştiricisi tarafından kullanılır.

Açılış sayfaları oluşturmak için böyle bir sayfa oluşturucunun kullanılması, çok fazla istenmeyen kod üretebilir. Temayı değiştirirseniz, bu sayfaların temizlenmesi çok gerekecektir.

En çok kullanılan sayfa oluşturucu eklentilerinden biriyle gönderilen temaları seçmelisiniz. Ayrıca, diğer temalarla birlikte kullanmak için bu sayfa üreticilerini ayrıca satın alabilirsiniz.

7. Yardıma İhtiyacınız Duyulduğunda Destek Seçeneklerini Kullanın

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Ücretsiz bir WordPress temasını kullanmanın bir dezavantajı garantili bir destek bulunmamasıdır. Bazı geliştiriciler kendi özgür temaları için mükemmel destek sağlarken, birçok ücretsiz temanın destek seçeneği yoktur.

WordPress temanızı berbat ederseniz, o zaman kendi başınıza çözmeniz gerekecektir. En ufak sorunları çözmek için üçüncü taraf bir geliştiriciyi ödemeyi de bırakabilirsiniz.

İyi dokümantasyon ve destek seçeneği olan bir WordPress temasını seçtiğinizden emin olun. En premium WordPress temaları, 1 yıllık e-posta tabanlı destekle ayrıntılı dokümantasyon sunar.

8. SEO Dostluğu

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

WordPress temanız, sitenizin SEO dostu olmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. İyi görünümlü bir tema hala kötü kodlanmış HTML üretebilir, bu sitenizin arama motorlarındaki performansını etkiler.

Yeni başlayanların bir temanın kaynak kodunu kendi başlarına analiz etmeleri zor olabilir. Bu, birçok premium tema geliştiricisi, sayfalarının SEO için optimize edildiğini size bildirir

Sayfanın, W3C Onaylama Hizmeti ile kontrol ederek doğru HTML5 üretip üretmediğini de öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, W3C aracının endişelenecek pek çok uyarı oluşturacağını lütfen unutmayın.

9. Derecelendirmeler ve İncelemeler

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Bir WordPress temasının kalitesinin diğer bir sağlam göstergesi, kullanıcıları tarafından sağlanan derecelendirmeler ve incelemelerdir. Tema bir üçüncü taraf pazarında satılıyorsa, o zaman müşteri yorumlarını göreceksiniz.

Ücretsiz WordPress temaları için indirme bölümünün hemen altında derecelendirme bölümünü bulacaksınız. Kullanıcıların verdiği inceleme ve yıldız sayısını gösterecektir. 5 yıldızlı tıklayın, o zaman size tema 5 yıldız verdi tüm değerlendirmeleri gösterecektir.

WordPress Hocasi Mükemmel WordPress Temasını Seçmek İçin Gereken 9 Şey

Hemen hemen tüm WordPress temaları birkaç kötü eleştiri alabilir. ancak kötü değerlendirmelerin sayısı olağandışı yüksekse, onları dikkatli bir şekilde okumalısınız.