Bir Sitenin Hangi WordPress Temasını Kullandığını Bulma

1458

Bir web sitesinin hangi WordPress temasını kullandığını öğrenmek istediniz mi? Çoğu zaman, okuyucularımızdan, belirli bir web sitesinin kullandığı temayı bulmamıza yardım etmemizi isteyen e-postalar alırız. Bu makalede, belirli bir web sitesinin hangi WordPress temasının kullanıldığını kolayca öğrenmenin yollarını göstereceğiz.

Yeni bir web sitesi başlatırken, doğru temayı seçmek çok önemli bir karardır.

Genellikle diğer web sitelerinde gördüğünüz fikir ve ilhamlarınız var. Bazı durumlarda, web sitenizin internette gördüğünüz başka bir web sitesi ile hemen hemen aynı düzen ve özelliklere sahip olmasını isteyebilirsiniz.

Bu web sitesi, pazarda bulunan binlerce ücretsiz ve ücretli temalardan birini kullanıyorsa, bu mümkün olabilir.

Neyse ki, bir web sitesinin hangi WordPress temasını kullandığını bulmak oldukça kolaydır.

Yöntem 1. Bir Web Sitesinin IsItWP ile Kullandığı WordPress Temasını Bulma

Bir web sitesi tarafından kullanılan WordPress temasını algılamanın en kolay yollarından biri de IsItWP‘dir. Eklentileri ve temalarıbulmanıza olanak tanıyan çevrimiçi bir araçtır.

Önce, IsItWP web sitesini ziyaret etmeniz ve kontrol etmek istediğiniz web sitesinin URL’sini girmeniz gerekiyor.

WordPress Hocasi Bir Sitenin Hangi WordPress Temasını Kullandığını Bulma

IsItWP, web sitesinin WordPress kullanıp kullanmadığını kontrol edecektir. Eğer bir WordPress destekli web sitesiyse, IsItWP web sitesinin hangi temayı kullandığını kontrol edecektir. Ayrıca, web sitesi tarafından kullanılan eklentileri algılamaya çalışacağız.

Bundan sonra size, web sitesinde kullanılan eklentiler ve temayla ilgili daha fazla ayrıntı içeren sonuçları gösterecektir.

WordPress Hocasi Bir Sitenin Hangi WordPress Temasını Kullandığını Bulma

IsItWP size özel bir WordPress teması veya çocuk temasıyla ilgili ayrıntı sunamayabilir.

Bununla birlikte, temanın adını görüntüleyecek, dolayısıyla indirmek için hazır olup olmadığını görmek için google’a bakabilirsiniz.

Yöntem 2. Bir Web Sitesi Tarafından Kullanılan WordPress Temasını Elle Algıla

Bazen web sitesi sahipleri WordPress temasının adını değiştirir. Bu, hangi WordPress temasını kullandığını algılamak için IsItWP gibi araçları durdurur.

Bununla birlikte, hala keşfedebileceğiniz ve kullandıkları temayı bulmak için kodda gizli ipuçları olabilir.

Her WordPress temasının bir style.css dosyası olması gerekir. Bu dosya, temanın, tema yazarının, URI’nin, sürümünün vb. Adını WordPress’e anlatan tema başlığını içerir. Ayrıca tema tarafından kullanılan CSS stillerini içerir.

Bu dosyayı bulmak için önce web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Ekranda herhangi bir yeri sağ tıklayın ve menüden ‘Sayfa Kaynağını Göster’i seçin.

WordPress Hocasi Bir Sitenin Hangi WordPress Temasını Kullandığını Bulma

Bu, görüntülediğiniz sayfanın kaynak kodunu yeni bir tarayıcı sekmesinde açacaktır. Şimdi kaynak kodunda şu gibi görünen bir satır bulmanız gerekiyor:

<link rel='stylesheet' id='themename_style-css'  href='http://example.com/wp-content/themes/theme-name/style.css?ver=1.1.47' type='text/css' media='all' />

Style.css dosyasını açmak için bu satırdaki URL’yi tıklayabilirsiniz.

Style.css dosyasının üstünde, web sitesi tarafından kullanılan temayla ilgili bilgileri içeren tema başlık bloğunu göreceksiniz. Tipik olarak, böyle görünür:

Theme Name:     Theme Name
Theme URI:      https://example.com
Author:         ThemeAuthorName
Author URI:     https://example.com
Description:    My Theme is a flexible WordPress theme designed for portfolio websites
Version:        1.1.47
License:        GNU General Public License v2 or later
License URI:    http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain:    hestia
Tags: blog, custom-logo, portfolio, e-commerce, rtl-language-support, post-formats, grid-layout, one-column, two-columns, custom-background, custom-colors, custom-header, custom-menu, featured-image-header, featured-images, flexible-header, full-width-template, sticky-post, theme-options, threaded-comments, translation-ready
Theme’nin URL’sini veya Tema Yazarının URL’sini burada bulabilirsiniz, bu da sizi web sitesinin kullandığı temaya yönlendirir.
Ana Temayı Bulma
Birçok WordPress web sitesi, web sitelerini özelleştirmek için alt temaları kullanır. Bu durumda, tema başlığı, kullandıkları üst temayla ilgili bilgileri içerir.
*
Theme Name:   My Child Theme
Description:  Just a child theme
Author:       Peter Smith
Author URL:   Write here the author's blog or website url
Template:     hestia
Version:      1.0
License:      GNU General Public License v2 or later
License URI:  http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain:  my-child-theme
*/
Yukarıdaki örnekte, bu üstbilgi bloğunda tema başlık bloğunda fazladan bir ‘Şablon’ parametresi bulunur. Bu şablon, bu web sitesi tarafından kullanılan ana temadır.
Ana temayı, web sitesinin kaynak koduna bakarak da öğrenebilirsiniz. Başka bir temadan yüklenen başka bir style.css dosyası bulacaksınız. Bu diğer style.css dosyası üst temanın stil sayfasıdır ve üzerine tıklayarak bir sitenin hangi ana temayı kullandığını söyleyecektir.